26 maja – Elwira Fibiger w warszawskim Matrasie

 

26 maja – Elwira Fibiger w warszawskim Matrasie

Nasza księgarnia przy ul. Nowy Świat 41 w Warszawie serdecznie zaprasza 26 maja o godzinie 18.00 na spotkanie z Elwirą Fibiger, poświęcone jej książce “Dusza zaklęta w fortepianie”, wydanej nakładem Wydawnictwa Burda Książki.

 

Wtorkowe spotkanie będzie okazją do poznania niezwykłej, mało znanej historii rodu Fibigerów, którego miłość do muzyki i pasja tworzenia przyczyniły się do powstania przemysłu muzycznego w Polsce. Te losy ich potomkini, Elwira Fibiger, opisuje na kartach książki.

 

Autorka przywołuje w niej postaci Arnolda Fibigera I, który w 1873 r. założył w Kaliszu własną pracownię, przekształconą później w Fabrykę Fortepianów i Pianin, jego syna Gustawa Arnolda Fibigera II, a następnie wnuka Gustawa Arnolda Fibigera III, kontynuujących rodzinną tradycję. Produkowane ręcznie od podstaw fortepiany i pianina w kaliskiej fabryce znano na całym świecie, a ich dźwięk porównywano do najsławniejszych instrumentów. Ojciec autorki, Gustaw Arnold Fibiger III, był ostatnim dyrektorem fabryki i jednocześnie założycielem Technikum Budowy Fortepianów, jedynej w Polsce szkoły kształcącej stroicieli i korektorów pianin.
Elwira Fibiger opowiada też o barwnej codzienności swego rodu ze sławnymi postaciami w tle – w salonie Fibigerów gościli bowiem najznamienitsi przedstawiciele ówczesnego świata kultury, sztuki i nauki, jak Maria Dąbrowska, Artur Rubinstein, Witold Małcużyński…
Wspomina wojenne losy ojca i jego siostry Elwiry, która za udział w ruchu oporu została rozstrzelana przez hitlerowców.

 

„Dusza zaklęta w fortepianie” jest wyrazem pamięci i szacunku dla przodków, jak również sentymentu do rodzinnego Kalisza. Dostępna w sieci Matras i na Matras.pl.

 

 

Termin: 26 maja 2015 r., godz. 18.00
Lokalizacja: Warszawa, ul. Nowy Świat 41
Miejsce: Księgarnia Matras

Agenda: Spotkanie z Elwirą Fibiger

 

matras_spotkanie_elwira fibiger_2015_WARS_plakat_A3_v1
Kategorie: Aktualności, Bez kategorii, Muzyka i filmy, Spotkania autorskieTagi: , , , Dodaj do ulubionych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>