Polska biografia niezwykłej Cesarii Evory

Polska biografia niezwykłej śpiewaczki Cesarii Evory

 

Cesária, jakiej nie znacie w szczerej, w otwartej opowieści o jej fascynującym, niełatwym życiu, spisanej prze jej polska przyjaciółkę, Elżbietę Sieradzińską.

 

 

CESARIA  EVORA OK

BOHATERKA – CESARIA EVORA

Żyła w latach 1941–2011, znana jako „Bosonoga Diva” z Republiki Zielonego Przylądka, jedyna i niepowtarzalna, nominowana do nagrody Grammy, uznana za muzyczne odkrycie lat dziewięćdziesiątych.

 

Nie robiła nic, by zjednać sobie publiczność, prasę i krytyków, a i tak uwodziła wszystkich. Jej wejściu na scenę towarzyszył szczególny dreszcz emocji, a otoczony nimbem tajemniczości i egzotyki image tworzyli nie specjaliści od marketingu, a naturalność, autentyzm i charyzma godna wielkich amerykańskich dam jazzu i bluesa.

 

Do historii muzyki wniosła spleen nostalgicznych morn i żywiołowość colader rodem z zapomnianych przez Boga i ludzi Wysp Zielonego Przylądka.  Nie zmieniły jej ani sława, ani pieniądze, ani Grammy. Pozostała zwyczajną afrykańską kobietą z niezwyczajnym głosem i talentem; upartą, niekonwencjonalną i charyzmatyczną.

 

Biografia? A kto nie lubi bajki o Kopciuszku? Wspomnienia? Skrzętnie gromadzone przez dziesięć lat prywatnych spotkań z Évorą w czterech stronach świata wymykają się autorce jakby niechcący, przez co opowieść nabiera barw, nerwu i autentyzmu, tworząc swoisty, niepowtarzalny portret jednej z największych artystek w historii world music.
To okraszona niepublikowanymi zdjęciami opowieść o muzyce, przyjaźni, bólu istnienia i potrzebie miłości. Opowieść o kobiecie, która boso podbiła muzyczny świat i stała się legendą, a mówiła „jestem po prostu Cesária”.

 

Książka w sprzedaży od 3 czerwca 2015 r.

 

AUTORKA BIOGRAFII DLA MATRAS.PL

 

Książka powstawała właściwie  przez kilka lat, pisana w odległych zakątkach świata, na Martynice, Wyspach Zielonego Przylądka czy w Armenii  i blisko, w  Warszawie, Lublinie czy Gliwicach. Za kulisami,  podczas koncertu, wywiadu, wspólnego obiadu i w domu Bosonogiej. W drodze na lotnisko i u fryzjera. W codzienności gwiazdy world music i zwykłej kobiety  z nikomu nieznanej atlantyckiej wysepki. W blasku jupiterów wielkich światowych scen i w wyblakłym świetle latarni przedmieść Mindelo, małego afrykańskiego miasteczka. To historia Kopciuszka, któremu  w wieku lat 50 dane było zabłysnąć i zaczarować muzyczny świat.  Historia opowiedziana przez Polkę, której przez 10 lat dane było w tym zaczarowaniu uczestniczyć.
Elżbieta Sieradzińska

 

 

AUTORKA ELŻBIETA SIERADZIŃSKA

 

Romanista z zamiłowania i wykształcenia, tłumacz z francuskiego w nocy, dyrektor  Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mińsku Mazowieckim w dzień, od lat przełamuje stereotypy w postrzeganiu roli biblioteki w życiu lokalnej społeczności.

Trekker z zachwytu Nepalem i Himalajami. Na pewnym życiowym zakręcie spotkała muzykę Cesárii Évory i Cabo Verde i dla nich zdradziła nie tylko góry, ale także Awinion i Prowansję.

Z serca i duszy muzyk, wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów w języku polskim, francuskim i kreolskim. Z własnym zespołem Costanova nagrała płytę „Voyage”.

Brała udział  m.in. audycjach muzycznych „Pod dachami Paryża”, Spotkaniu Noblistów na Zamku Królewskim, występowała w Instytucie Francuskim i Domu Literatury w Warszawie, we Francji ( m.in.  Tydzień Kultury Polskiej w Châteauroux , Festiwal Pięciu Zmysłów w Saint-Egrève) Rosji i Ukrainie. Bohaterka kilka  audycji radiowych ( Studio reportażu i dokumentu PR 1,  PR 3, Radio dla Ciebie, Radio Józef, Radio24 i TV Puls. Współpracowała z Klubem Księgarza w Warszawie i Studiem Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia 1.

Autorka artykułów poświęconych górom („n.p.m”, „Góry”) oraz  muzyce i kulturze Wysp Zielonego Przylądka  (m.in. „Jazz Forum”, „Globtroter”, Claudia”, „Gazeta Wyborcza). Autorka przekładów książek głownie z historii chrześcijaństwa ( m.in. „Drogi Boże. Historia pielgrzymek” Chelini-Branthôme) i  literatury górskiej m.in. „Na krawędzi życia i gór”, Anne Sauvy  o ratownictwie górskim w Chamonix). Oficjalna blogerka w serwisie internetowym poświęconym Afryce (www.afryka.org 2007-2012). Autorka przekładów piosenek Cesárii Evory dla Sony-BMG na polskich wersjach  płyt  „Voz d’Amor”( 2003) i „Rogamar” (2006)”.

W razie potrzeby narzędzie przymusu: panicznie boi się pająków. Nie cierpi zimna. Pasja niezrealizowana: karate, za to gra dobrze  w piłkę nożną.

Kategorie: Aktualności, Bez kategorii, Książki: nowości, zapowiedzi i recenzje, Muzyka i filmyTagi: , , , Dodaj do ulubionych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>