Ciekawski George – seria klasycznych książeczek dla Dzieci

Ciekawski George – seria klasycznych książeczek dla dzieci

 

 

O SERII CIEKAWSKI GEORGE

 

Mała niesforna małpka – to ulubieniec wielu pokoleń dzieci na całym świecie. Stworzony przez małżeństwo  Margret i H.A. Rey, stał się bohaterem serii książek zaliczanych do klasyki amerykańskiej literatury dla dzieci, które od ponad 70. lat bawią i uczą wzbudzając uśmiech na twarzach dzieci i dorosłych.

Małpka jest nie tylko bohaterem książek i wielokrotnie nagradzanej serii animowanej emitowanej na kanale MiniMini, filmów fabularnych, ale także przedstawień teatralnych. Do tej pory książki o Ciekawskim George’u zostały przetłumaczone na 27 języków, ich sprzedaż na całym świecie przekroczyła zawrotną liczbę 60 milionów egzemplarzy, zaś oryginalne wydania pierwszych klasycznych opowieści publikowane są w USA od 70 lat bez przerwy.

 

 

ILUSTRACJE Z KSIĄŻECZEK

 

 

 

O AUTORACH

 

Fascynująca jest historia twórców George’a. Autorami opowieści o ciekawskiej małpce są niemieccy  emigranci Hans Augusto Reyersbach i Margarete Waldstein, urodzeni w przedwojennym Hamburgu. Po raz pierwszy spotkali się jeszcze w Niemczech, w domu Margret, podczas przyjęcia organizowanego przez jej ojca, ale bliższą znajomość zawarli w latach 30. w Brazylii w Rio de Janeiro, dokąd Hans – starszy od Margret o 8 lat – trafił na początku lat 20. Margret przyjechała do Brazylii w 1935 roku, uciekając przed narastającym w Niemczech faszyzmem i niedługo potem poślubiła Hansa.

 

W podróż poślubną udali się do Paryża. Zakochani w tym mieście postanowili w nim  zamieszkać na stałe. W Paryżu powstała ich pierwsza wspólna książka pt.”Cecylia G. i 9 małpek” (Cecily G. and the Nine Monkeys). Jedną z małpek był George (jeszcze wtedy o imieniu Fifi), któremu Margret i Hans postanowili poświęcić kolejną książkę.  W czerwcu 1940 r., chwilę przed wejściem  wojsk niemieckim do Paryża, parze udało się uciec z miasta na rowerach, na których przejechali ponad 100 km. Wydostawszy się z Europy na krótko wrócili do  Rio de Janeiro, by wreszcie w październiku 1940 roku, po przypłynięciu do Nowego Jorku, osiąść w USA na stałe. Przywieźli ze sobą rysunki do książeczki dla dzieci  o niesfornej i ciekawskiej małpce.  W USA Reyowie szybko znaleźli wydawcę, renomowaną firmę Houghton Mifflin,  gdzie w 1941 roku ukazała się pierwsza z serii książeczek o Ciekawskim George’u.

 

Przez kolejne lata małżeństwo Reyów tworząc kolejne książki o George’u (łącznie - 7), stali się swoistego rodzaju instytucją. Sami bezdzietni byli zawsze otoczeni dziećmi i zwierzętami – właśnie w ich ochronie stworzyli fundację swego imienia, która nadal istnieje. Kiedy Hans A. Rey zmarł w 1977 roku, jego żona bardzo czynnie zajęła się szeroko pojętą działalnością wydawniczą i charytatywną. Bezpośrednio nadzorowała powstawanie kolejnych książek o George’u i filmów na ich podstawie, dzięki którym postać mogła pozostać znana wśród kolejnych pokoleń dzieci na całym świecie. Osoby znające osobiście małżeństwo Reyów wspominali, że H.A. Rey był miłym i sympatycznym panem, ceniącym sobie spokój i to właśnie Margret  namawiała go do działań, dzięki którym stali się sławni oni sami, jak i stworzony przez nich George.

 

 

KSIĄŻECZKI Z SERII O CIEKAWSKIM GEORGE’U DOSTĘPNE W SIECI MATRAS

 

Kategorie: Aktualności, Bez kategorii, Dzieci lubią czytaćTagi: , , Dodaj do ulubionych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>