Wywiad z Leszkiem Talko z okazji Dnia Dziecka – odpowiedzi na pytania z FB Matras dla Dzieci

 

 

Wywiad z Leszkiem Talko z okazji Dnia Dziecka – odpowiedzi na pytania z FB Matras dla Dzieci

 

Zapraszamy do lektury wywiadu, jakiego Leszek Talko, felietonista, pisarz, autor książek dla dzieci (i ich rodziców ;), udzielił za pośrednictwem FB Matras dla Dzieci, odpowiadając na najciekawsze, wybrane przez siebie pytania z fanpage’a.

 

 

Leszek Talko

Jak często wstawał Pan do dzieci, które wołały w nocy mamę, podejrzewając, że Pani Monika udaje, że nie słyszy? (Pytanie dotyczy czasów, kiedy dzieci były niemowlętami).

Leszek Talko: Nieustannie, właściwie co noc. Co ciekawe – moja żona zapamiętała to dokładnie w ten sam sposób – że również wstawała co noc do dzieci wołających tatę, podejrzewając, że ja nie słyszę.

 

 

Pytanie od mojego syna (5.5 l):
“Czy ten Pan gra z dziećmi w piłkę w domu? (bo moja mama nie jest zachwycona, tylko babcia kosi ze mną wazony…)”

Leszek Talko: Po zdemolowaniu mieszkania uznałem, że taniej wyjdzie kupienie domu z boiskiem.

 

 

Jako archeolog jeszcze bez dyplomu, czyli, jako dziecko w wieku ok. 4-10 lat, co było Pana największym odkryciem/wykopaliskiem w ziemi (dżdżownica, ślimak, kapsel, puszka, czy…)?

Leszek Talko: To były bardzo dawne czasy, więc trudno to dziś zrozumieć. Odkryliśmy z kolegą prawdziwy skarb: kilka katalogów samochodowych i wakacyjnych plus trzy puste puszki po coca-coli oraz piwie. Nikt w klasie nie miał pustej puszki (o pełnej to nawet nie marzyliśmy). No, a katalogi dawałem pooglądać za cukierki.
Dziś sądzę, że ten skarb to była siatka ze śmieciami jakiegoś zagranicznego turysty.

 

 

Drogi Panie Leszku, bardzo proszę mi powiedzieć skąd moje dziecko wie, że jest weekend? Podczas gdy przez cały tydzień z trudem zwlekam ją z łóżka, a do przedszkola wpadamy ostatnie, to w każdą sobotę i niedzielę mniej więcej o 5.50 moje dziecko wkracza do naszej sypialni i niczym drużynowy na harcerskim obozie woła ” PO-BUD-KA!”.
No skąd ona wie, że jest weekend?

Leszek Talko: Wie Pani, poświęciłem temu ciekawemu zagadnieniu kilka książek. Z początku sądziłem, że dzieci mają wszczepione chipy. Później – że są sterowane tajemniczym zegarem atomowym. Miałem też moment zwątpienia w świat – uznałem, że doskonale umieją czytać, pisać, znać się na zegarku – tylko po prostu udają, że tego nie potrafią i specjalnie robią nam na złość.
Po kilkunastu latach badań doszedłem do punktu, w którym to one śpią w weekend do południa, a o 7 zwlekają mnie z łóżka wołając: „pobudka”. Nie wiem, co o tym myśleć.

 

 

Moja Lila codziennie, wielokrotnie, czasem jakby strzelając z karabinu, wypowiada raz po raz magiczne pytanie: dlaczego? Odnoszę czasem wrażenie, że odpowiedź na to pytanie niejako przelatuje obok jej uszu, gdyż zdaje się jej w ogóle nie słyszeć. Albo odpowiedź jej nie zadowala. Kiedyś, z powodu bezsilności odpowiedziałam jej: “Nie wiem, dlaczego”. Na co Lila zapytała: “Dlaczego nie wiesz “dlaczego”?” No właśnie Panie Leszku? Dlaczego nie wiemy “dlaczego”? :)))

Leszek Talko: Na to pytanie odpowiedź zna tylko Stephen Hawking. Niemniej na co dzień dobrze sprawdza się odpowiedź: – A masz coś zadane? Pokaż zeszyt.

 

 

Jakie było najbardziej ciekawe, krępujące, niespotykane, niespodziewane, motywujące do szukania odpowiedzi pytanie dziecka? I jak udało się na nie odpowiedzieć?

Leszek Talko:  „Tato, mówiłeś przecież, że nie znosisz cioci, a mówisz jej, że cieszysz się, że wpadła.”  Nie udało się na to odpowiedzieć.

 

 

Ponieważ moja Lila (zbliżająca się w tempie błyskawicy do trzecich urodzin) uwielbia literaturę dla dzieci, chciałabym zapytać, jakie książki, książeczki, bajeczki, historyjki obrazkowe poleciłby Pan dla prawie trzylatki? Być może któraś z nich świetnie sprawdziła się w Pana domu?

Leszek Talko: Z książeczkami dla dzieci to trochę jak z zabawkami: zdecydowanie bardziej wolałem bawić się pokrywkami od garnków, starą suszarką oraz wrakiem starej syrenki niż zabawkami edukacyjnymi.

Z książkami właściwie jest podobnie. Z niewyjaśnionego powodu moja córka w tym wieku zachwyciła się rysunkami Albrechta Dürera i do znudzenia je oglądaliśmy. Potem równie nagle jej przeszło i dziś nie ma pojęcia kim był Dürer.

 

Książki Leszka Talko dostępne w sieci Matras i na Matras.pl

 

Kategorie: Aktualności, Bez kategorii, Dzieci lubią czytać, Spotkania autorskieTagi: , , , Dodaj do ulubionych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>