Sandra Kalniete w warszawskiej księgarni Matras

Sandra Kalniete w warszawskiej księgarni Matras

 

22 czerwca (poniedziałek) serdecznie zapraszamy na godz. 17.30 do księgarni Matras w Warszawie, przy ul. Nowy Świat 41, na spotkanie z Sandrą Kalniete, łotewską eurodeputowaną, dyplomatką i pisarką, której  książka “W butach do tańca przez syberyjskie śniegi”, stanowiąca zapis rodzinnej traumatycznej historii, ukazała się nakładem wydawnictwa Znak.

 

 

O KSIĄŻCE

 

Sandra Kalniete urodziła się w syberyjskiej tajdze. W jaki sposób jej rodzina się tam znalazła – o to nie pytała. Do czasu…    

W latach osiemdziesiątych dojrzała już Kalniete wyrusza w przeszłość w poszukiwaniu prawdy ukrywanej przez dekady pod warstwą traumy, strachu i sowieckiej propagandy. Wędrówka ta uczyni z niej jedną z czołowych postaci łotewskiej walki o odzyskanie niepodległości, po latach zaś zaowocuje niniejszą bestsellerową opowieścią.   

Rekonstruując losy swoich bliskich, pisarka odtwarza dzieje całego narodu łotewskiego w XX wieku, szczególnie doświadczenie dwóch totalitaryzmów z ich wstrząsającymi zbrodniami. Na obu tych planach toczy się narracja wnikliwa i rzetelna, ale też bardzo osobista, dając czytelnikowi zarazem szeroką panoramę i intymny portret we wnętrzu.

Widzimy, więc wojnę, terror, łagry, tortury, katorżniczą pracę, mróz i głód, a obok tego skomplikowane rodzinne relacje, młodzieńcze miłości zesłańców, wiejskie potańcówki czy eleganckie suknie szyte ze szmat. To rzecz o skrajnym upodleniu człowieka, ale i świadectwo tego, że wola życia i pragnienie zachowania godności dają o sobie znać w każdych warunkach. (źródło – wyd. Znak)

 

 

SANDRA KALNIETE

 

(ur. 22 grudnia 1952 w Togurze) – łotewska polityk, pisarka, dyplomata, była komisarz Unii Europejskiej, eurodeputowana.

 

Urodziła się na Syberii, gdzie jej rodzice zostali deportowani przez radzieckie władze. Na Łotwę przyjechała w 1957. W 1981 została absolwentką Łotewskiej Akademii Kultury w Rydze. W działalność publiczną zaangażowała się jeszcze w czasach ZSRR, obejmując w 1988 stanowisko wiceprzewodniczącej Łotewskiego Frontu Ludowego, głównej łotewskiej organizacji niepodległościowej.

Po odzyskaniu suwerenności przez Łotwę podjęła pracę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Pełniła funkcję ambasadora przy ONZ (1993–1997), w Paryżu (1997–2000) oraz przy UNESCO (2000–2002). W 2002 stanęła na czele łotewskiego resortu spraw zagranicznych w rządzie Einarsa Repše. Po przystąpieniu Łotwy do UE w maju 2004 przeszła do Komisji Europejskiej, gdzie pracowała tylko siedem miesięcy. W 2006 została wybrana do Saeimy z ramienia konserwatywno-liberalnej partii Nowa Era.

W 2008 opuściła Nową Erę, stając na czele centroprawicowego Związku Obywatelskiego (skupiającego głównie działaczy JL i TB/LNNK). Ugrupowanie to weszło w 2009 w skład koalicji rządowej Valdisa Dombrovskisa. W 2009 r. jej ugrupowanie w ch, uzyskując dwa mandaty, z których jeden przypadł Sandrze Kalniete. W 2014 z powodzeniem ubiegała się o europarlamentarną reelekcję z ramienia Jedności.

Opublikowała kilka pozycji książkowych: „Latviešu tekstilmāksla” (1989), „Es lauzu, tu lauzi, mēs lauzām. Viņi lūza” (2000) i „W butach do tańca przez syberyjskie śniegi” (2001). Ostatnia z nich, poświęcona historii jej rodziny i czasom zesłania, stała się bestsellerem, przetłumaczonym na kilka języków, w tym na polski (Znak 2015)
(źródło – Wikipedia.pl)

 

Książka dostępna w sieci Matras i na Matras.pl

 

Termin: 22 czerwca 2015 r., godz. 17.30
Lokalizacja: Warszawa, ul. Nowy Świat 41
Miejsce: Księgarnia Matras
Agenda: Spotkanie z Sandrą Kalniete

 

matras_spotkanie_sandra kalniete_2015_WARS_plakat_A3_v1

Kategorie: Aktualności, Spotkania autorskieTagi: , , , Dodaj do ulubionych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>