Liczy się tylko… czyli jak wybrać najlepszy tornister dla dziecka

Liczy się tylko… czyli jak wybrać najlepszy tornister dla dziecka

 

Czasy, kiedy przy wyborze tornistra liczyła się przede wszystkim jego wytrzymałość i cena, minęły bezpowrotnie. Teraz zwracamy uwagę na nieco inne kwestie.
Tornister zazwyczaj służy jeden, maksymalnie dwa sezony, co uwarunkowane jest także szkolną modą. Niemniej jednak zawsze warto zadbać o to, by jego wybór był udany. Szczególnie ważne jest to w przypadku debiutujących w szkolnych ławach pierwszoklasistów, wśród których jest wielu sześciolatków, nie zawsze wyrośniętych i silnych.

 

NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ PRZY WYBORZE?

 

 

tornister Angry BirdsWIELKOŚĆ I KSZTAŁT

 

Może to zabrzmieć banalnie, ale lepiej jest wybrać tornister czy plecak niezbyt dużych rozmiarów, taki, który dobrze przylega do pleców, a jego ergonomiczne wyprofilowanie sprawia, że jest wygodny do dźwigania i przyjazny dla kręgosłupa dziecka.
Nie powinien być szerszy od dziecięcych pleców, a usztywnienie dna dodatkowo ustabilizuje całość.

Uwaga! Od tego, jak tornister układa się na plecach i czy ma odpowiednio mocny stelaż zależy prawidłowa postawa i zgodne z anatomią kształtowanie rozwijającego się wraz z dzieckiem kręgosłupa.

 

WAGA I POJEMNOŚĆ

 

Dzieci, zwłaszcza te młodsze, maja skłonność do przeładowywania swoich tornistrów. Oprócz książek, ćwiczeń i zeszytów, pakują też ulubione maskotki, gry, słodycze…
A przecież ciężar, jaki mają do uniesienia na plecach, nie powinien przekraczać 10% wagi ich ciała! Dlatego trzeba zwracać uwagę także na wagę pustego plecaka – najlepiej taki wybrać z lekkim, aluminiowym stelażem i jednokomorowy, bo wtedy mniejsza jest pokusa wypakowania go po brzegi.

Uwaga! Bardzo ważnym elementem są odpowiednie szelki – ciężar powinien równomiernie opierać się na szerokich, nieuciskających i regulowanych szelkach. Dzięki temu nawet ładunek metalowych samochodzików będzie wygodny do uniesienia ;)

tornister Equestria Girls

 

MATERIAŁ I KOLOR

 

Kwestia, z jakiego materiału jest zrobiony tornister czy plecak jest istotna zwłaszcza wtedy, gdy na dworze jest gorąco, bo nawet mały człowiek się poci ;)
Wybieramy więc takie, które wykonane są z tkanin umożliwiających przepływ powietrza, dbając także o to, by na plecach nie było plastiku.

Kolor z kolei warto wybrać taki, żeby po kilku miesiącach użytkowania szkolny sprzęt nie straszył plamami po soku czy gumie do żucia, bo trudno je zlikwidować, a przecież – liczy się także estetyka! Wybierzmy więc raczej ciemniejszą niż jaśniejszą paletę barw.
Uwaga! Warto też pamiętać o elementach odblaskowych, dzięki którym dziecko będzie bezpieczniejsze, bo bardziej widoczne na drodze, zwłaszcza późną jesienią i zimą.

 

Tornistry i plecaki dostępne w sieci Matras i na Matras.pl

 

 

Kategorie: Aktualności, Bez kategorii, Dzieci lubią czytaćTagi: , , , Dodaj do ulubionych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>