ZNAK poleca – nowa, fascynująca powieść Christiana Jungersena

ZNAK poleca – nowa, fascynująca powieść Christiana Jungersena

 

 

 

Znikasz okładka

ZNIKASZ

 

Mia cieszyła się, kiedy jej mąż znów zaangażował się w ich związek, który jeszcze niedawno przechodził poważny kryzys. Jednak gdy Frederik podczas rodzinnych wakacji doznaje ataku nerwowego, okazuje się, że powodem zmian jego osobowości jest guz mózgu. Wkrótce wychodzi na jaw, że mężczyzna w tajemnicy przed rodziną dopuścił się milionowych oszustw.

 

Kobieta musi teraz chronić siebie i syna przed mężem, który zmienia się w nieobliczalną, obcą osobę. Obsesyjnie śledzi wyniki najnowszych badań neurologicznych, próbując zrozumieć, jak to możliwe, że mężczyzna, z którym tworzyła wieloletni związek, mógł stać się kimś zupełnie innym. Szuka odpowiedzi na pytanie, z kim tak naprawdę spędziła trzy ostatnie lata, najszczęśliwsze w ich małżeństwie.

 

 

Czy rzeczywiście posiadamy duszę – czy może nasza osobowość jest jedynie splotem neuronów, świetlistych plamek na ekranie rezonansu magnetycznego? Jungersen dociera do najgłębszych zakamarków natury ludzkiej, oferując nam lekturę niezwykle wartościową i skłaniającą do myślenia.

 

Znikasz_fragment

 

CHRISTIAN JUNGERSEN

Ur. 10 lipca 1962 r. Pisarz duński. Autor powieści: “Krat” (1999), “Undtagelsen (“Wyjątek”, WAB  2007) oraz “Du forsvinder” („Znikasz”, Znak 2015).

 

 

Jacek Santorski o książce

 

Książka Znikasz Christiana Jungersena stała się światowym bestsellerem nie tylko dlatego, że autor w porywającej fabule „przemycił” wiedzę trudno jeszcze dostępną: najnowsze odkrycia neuroscience, nauki o tym, jak działa mózg – ośrodek naszych emocji i osobowości – gdy zachodzą w nim pourazowe zmiany.

 

Autor porusza tematy, które dotyczą każdego z nas: jak kontrolujemy gniew, impulsywne reakcje i pragnienia, na czym opiera się nasza siła woli, dlaczego tak wielu rodzicom, szefom, współmałżonkom, nauczycielom i lekarzom brakuje szacunku i empatii dla innych. Stawia trudne pytania o granice poświęcenia, gdy partner potrzebuje opieki, a nie odwzajemnia naszej miłości i potrzeby seksualnej bliskości, o to, jak zrozumieć i okazywać zrozumienie w trudnych relacjach z dziećmi, gdy stają się dorosłe, oraz czym jest miłość i jakie są jej wymiary i formy ekspresji. Narracja książki wciąga, autor szokuje, zaskakuje, porusza i wzrusza. Jestem przeświadczony, że niezależnie od tego, jak determinują to nasze mózgi, po tej poruszającej umysły i serca lekturze będziemy trochę lepsi i szczęśliwsi…

 

 

Prof. Jerzy Vetulani o książce

 

Pisarze jeszcze w XIX wieku, pisząc o sferze ludzkich emocji i psychiki, bazowali wyłącznie na własnych doświadczeniach bądź tym, co udało im się zaobserwować u innych. Nieco zmieniło się to pod inspirującym wpływem Freuda, który sięgnął w zakamarki naszej psychiki – choć wciąż jego teorie, bardziej niż na wiedzy biologicznej, bazowały na wnikliwej obserwacji.

Dopiero najnowsza wiedza o mózgu, neuroobrazowanie i poznanie, za co odpowiadają poszczególne struktury mózgu, wprowadzają nową jakość – nie tylko w neuropsychologii, ale i w… literaturze. Autor tej romantyczno-kryminalnej historii z mózgiem w tle wykonał kawał solidnej pracy nad książką. Zasięgnął opinii wielu wybitnych specjalistów od neurobiologii, w tym Patricii Churchland, absolutnej guru w tej dziedzinie, twórczyni pojęcia neurofilozofii. Stosunkowo banalna, choć wciągająca powieść robi się wyjątkowa, bo zawiera niemałą dawkę wiedzy o funkcjonowaniu naszego mózgu.

Autor, solidniedokumentując najnowsze osiągnięcia neurobiologów, zmusza czytelnika do zadania sobie nowych i trudnych pytań: czy odpowiadamy za własne zachowania? Co jest istotą wolnej woli i czy w ogóle ją mamy? Czy należy karać osoby z uszkodzeniami mózgu? A skoro nie powinniśmy karać ich (bo przecież nie są one odpowiedzialne za te uszkodzenia), to czy w ogóle powinniśmy winić kogokolwiek za charakter, za wyrządzone zło, za jego zachowanie? Czy o tym, jakimi jesteśmy ludźmi, decyduje wyłącznie struktura naszego mózgu i sterujące nim neurohormony?

Dobrze udokumentowana powieść, która zmusza do zastanowienia się nad istotą ludzkiego człowieczeństwa, jednocześnie nie obciążając tym fabuły. Wciągające czytadło, które jednak oferuje nam coś więcej niż tylko zachłanną lekturę i wchodzenie, strona po stronie, w świat jego bohaterów: daje i zaproszenie do świata neurobiologii. Nie dziwi mnie wcale, że ta perełka wyszła spod pióra Duńczyka. Wszak to naród, który w neurobiologii ma znakomite osiągnięcia. Oby stało się początkiem nowej ery w literaturze.

 

Czy o tym, kim jesteśmy, decydują jedynie procesy neurobiologiczne, zachodzące w naszym mózgu?

 

Książka do kupienia w sieci Matras i na Matras.pl

 

 

Kategorie: Aktualności, Książki: nowości, zapowiedzi i recenzjeTagi: , , , Dodaj do ulubionych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>