Umberto Eco – jeden z najwybitniejszych pisarzy nie żyje…

Slider_zycie

 

 

W ostatni weekend, w swoim mediolańskim domu w otoczeniu rodziny, zmarł w wieku 84 lat jeden z najwybitniejszych pisarzy ostatnich kilkudziesięciu lat, semiolog, filozof, bibliofil i mediewista, autor felietonów i esejów – Umberto Ecco.

Jego najsłynniejsza książka “Imię Róży”, traktat o Średniowieczu i historii Kościoła w konwencji kryminału, została przetłumaczona na 44 języki i ukazała się w nakładzie ponad 30 milionów egzemplarzy. W 1986 na filmowy ekran przeniósł ją Jean-Jacques Annaud. Główną rolę – franciszkanina Williama z Baskerville – zagrał Sean Connery.

Każda jego kolejna książka stawała się bestsellerem, a równocześnie ważnym wydarzeniem kulturalnym. W 1988 r. ukazała się jego kolejna słynna powieść „Wahadło Foucaulta”, sześć lat później “Wyspa dnia poprzedniego”, w 2000 r. – “Baudolino”, w 2005 r. “Tajemniczy płomień królowej Loany”, w 2010 r. “Cmentarz w Pradze”. Swoją ostatnią powieść opublikowaną w 2015 r., czyli “Temat na pierwszą stronę”, poświęcił współczesnym mediom.

Wykładał na włoskich uniwersytetach, w Turynie, Mediolanie, Florencji, Bolonii, gdzie w 1975 r. otrzymał katedrę semiotyki i został profesorem zwyczajnym. W 1996 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, a w 2007 roku – dyplom Polskiej Akademii Umiejętności i został mianowany członkiem zagranicznym Wydziału Filologicznego PAU.

Specjalizował się w zagadnieniach Średniowiecza, zajmował się teorią mediów i komunikacji, interesując się także fenomenami kultury masowej, w tym najpopularniejszymi komiksami i superbohaterami, jak choćby James Bond.

Mawiał: “Kto nie czyta, w wieku 70 lat może powiedzieć, że przeżył tylko jedno życie. Kto czyta, przeżył 5 tysięcy lat”.

Kategorie: Aktualności, Książki: nowości, zapowiedzi i recenzjeTagi: Dodaj do ulubionych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>